Araba Sileceklerinin Hikayesinin Ardında Bir Kadın Olduğunu Biliyor muydunuz?

Her şey nasıl başladı?

Mary Anderson 1866’da Greene County, Alabama’da doğdu. 1889’da dul annesi ve kız kardeşiyle birlikte Birmingham, Alabama’ya taşındı ve burada kısa süre sonra Fairmont Apartmanları’nı inşa ederek emlak geliştiricisi oldu.

1902’de Anderson New York’u ziyaret etti. Tramvaya biniyordu ve kar yağıyordu. Daha sonra tramvayın bekçisinin dışarı çıkıp sürekli ön camı temizlemek zorunda kaldığını fark etti. Doğal olarak bu durum gecikmelere neden oldu ve Mary’nin bu işi yapabilecek bir bıçak bulmanın bir yolu olup olmadığını merak etmesine neden oldu.
Anderson Birmingham’a döndü, cihazının taslağını çizdi ve bir açıklamasını yazdı. Daha sonra patent başvurusunda bulundu. Patent başvurusu, sileceğin arabanın girişindeki bir tutamakla nasıl çalıştırılması gerektiğini ve kolayca çıkarılabilmesi gerektiğini açıklıyordu; patent diline göre “böylece arabanın olağan güzel hava görünümünü bozacak hiçbir şey yapmıyordu.”

10 Kasım 1903’te Amerika Birleşik Devletleri Patent Ofisi, Anderson’a pencere temizleme cihazı için 743.801 numaralı patenti verdi.

Mary, imalat şirketlerinin bu cihazı gelişen otomotiv endüstrisine dahil etmeleri konusunda ilgisini çekmeye çalıştı ancak müşteri çekmeyi başaramadı. Kimse Anderson’un icadının neden hiçbir zaman ilgi görmediğini bilmiyor …

Neyse ki Mary Anderson 50 yıl daha yaşadı; bu, ön cam sileceklerinin popüler hale geldiğini görecek kadar uzun bir süreydi. 2011 yılında Mucitler Onur Listesi’ne alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x