Avrupa Parlamentosu’ndaki AfD milletvekilinin yardımcısı Çin ajanı çıktı

T24 Dış Haberler

Avrupa Parlamentosu’nda bir Alman milletvekilinin yardımcılığını yapan bir kişi, Çin için casusluk yaptığı şüphesiyle tutuklandı. Polis şahsın hangi milletvekili için çalıştığı bilgisini vermedi ancak Alman kamu yayıncısı ARD ve Der Spiegel, kimliği Jian G. olarak duyurulan şahsın AfD milletvekili Maximilian Krah için çalıştığını yazdı. Krah, partisinin Haziran başındaki Avrupa Parlamentosu seçimleri için en güçlü adaylarından biri. 

Federal savcıların yaptığı açıklamada, Alman gizlilik kuralları doğrultusunda sadece Jian G. olarak tanımlanan şüphelinin Pazartesi günü Dresden’de tutuklandığı belirtildi. Zanlının 2019’dan bu yana Avrupa Birliği yasama organında bir Alman milletvekili için çalıştığı belirtildi.

Açıklamada hangi milletvekilinin yanında çalıştığı belirtilmedi ancak Alman kamu yayıncısı ARD ve Der Spiegel dergisi Jian G.’nin aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi’nden (AfD) Maximilian Krah için çalıştığını ve Krah’ın Haziran başındaki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde partinin en büyük adayı olduğunu bildirdi.

Alman vatandaşı Jian G., bir Çin istihbarat servisi için çalışmakla ve Ocak ayında Avrupa Parlamentosu’ndaki müzakereler ve kararlar hakkında defalarca bilgi aktarmakla suçlanıyor. Savcılar Jian G.’nin Almanya’daki Çinli muhalifleri de gözetlediğini iddia etti. 

Almanya İçişleri Bakanı Faeser’dan açıklama

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser casusluk iddialarının “son derece ciddi” olduğunu söyledi.

Faeser yaptığı açıklamada, “Avrupa Parlamentosu’nun içinden Çin istihbaratı için casusluk yapıldığı doğrulanırsa, bu Avrupa demokrasisine içeriden yapılan bir saldırıdır” dedi.

“Böyle bir personeli istihdam eden herkes de sorumluluk taşır” diyen Feaser, “Bu olay kesin olarak aydınlatılmalıdır… tüm bağlantılar ve arka plan aydınlatılmalıdır” ifadelerini kullandı. 

Çin için casusluk yaptığından ve potansiyel askeri kullanımları olan teknoloji hakkında bilgi aktarımı ayarladığından şüphelenilen üç Alman vatandaşı da ayrı bir davada dün tutuklanmıştı. 

Yine Britanya parlamentosunda çalışan eski bir araştırmacı ile bir başka kişinin Çin için casusluk yapmakla suçlandığı açıklanmıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x