Kıbrıs bunu tartışıyor: Rüşvet mi kitap mı? 

LEFKOŞA – Kıbrıs’ın kuzeyinde yeni bir rüşvet iddiası ortaya atıldı. Bu iddianın odağında eski bir içişleri bakanı yer alıyor. Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Ziya Öztürkler hakkındaki iddiayı geçtiğimiz saatlerde gündeme taşıdı. Hakkındaki iddiaya yanıt veren iktidardaki Ulusal Birlik Partisi (UBP) vekili Öztürkler, rüşvet almadığını, kendisine verilen kitapların rüşvet iddiası olarak kamuoyuna yansıtıldığını belirtti.

Bu arada Halkın Partisi (HP) de Başbakan Ünal Üstel’in partisi UBP’nin Girne Kadın Kolları Başkanı Fatoş Ünal hakkındaki ‘sahte diploma’ iddiasını yargıya taşıdı.

ARAÇ BAGAJINA TESLİMAT İDDİASI

Ana muhalefet CTP vekili Doğuş Derya, eski bakan ve UBP vekili Öztürkler’in Ada Kent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı’ndan rüşvet aldığı yönünde polise şikâyette bulunulduğunu açıkladı. Derya, Öztürkler’in Yüksek Öğrenim ve Dış ilişkiler Dairesi Müdürü görevini yürüttüğü süreçte, bir restoranın otoparkında, ‘tıp fakültesi izni için yardımcı olması talebiyle’ aracının bagajına bir zarf dolusu para bırakıldığı iddiasını gündeme getirdi.

‘RÜŞVET DEĞİL, KİTAP ALDIM’

Yeni Düzen gazetesinde yer alan ilgili habere göre, Öztürkler geçtiğimiz saatlerde hakkındaki iddiayı yorumladı. Derya’nın restoran otoparkındaki buluşulduğu bilgisini doğrulayan UBP’li vekil, rüşvet aldığı iddiasını reddederek, “Rüşvet değil, kitap aldım” açıklamasında bulundu. Öztürkler, Dr. Talip Emiroğlu’ndan aldığı paketin kitaplardan oluştuğunu ve otoparkta teslim almalarının sebebinin ise pandemi kuralları olduğunu savundu. Öztürkler, “Birincisi ilgili izni benim verme yetkim yok. İkincisi bu şikayet üzerine ben arandığımda milletvekiliydim ve paşa paşa gidip polise ifade verdim. Bizzat her şeyin araştırılması da talep ettim. Polis kurumumuzda tüm ayrıntılarıyla konuyu soruşturmuştur” diye konuştu.

DERYA’DAN YENİ SORULAR

Öztürkler’in açıklaması sonrasında Doğuş Derya sosyal medya üzerinde bir dizi soruyu gündeme taşıdı. “Eğer Polis her türlü soruşturmayı yaptıysa, bu soruşturmada kimlerin ifadelerine başvurulmuştur? Soruşturma tamamlanmış mıdır yoksa hâlâ devam etmekte midir?” diye soran Derya, ayrıca yanıt bekleyen şu soruların altını çizdi:

“Eğer ortada Ziya Beyin ifade ettiği gibi kendisine hediye edilen pakette sadece kitap varsa, bu paket neden otoparkta arabanın bagajına yerleştirilmiştir? Soruşturma tamamlanmış ise polis hangi bulgulara ulaşmıştır? Eğer bu bulgular Ziya beyin iddia ettiği gibi mesnetsiz ise, Ziya Bey kendisine iftira attığını iddia ettiği kişiler hakkında şikayetçi olmuş mudur?”

‘SAHTE DİPLOMA’ SKANDALINDA YENİ İDDİA

Derya ile Öztürkler arasındaki ‘rüşvet’ polemiği sürerken, HP Genel Başkanı Kudret Özersay, UBP Girne Kadın Kolları Başkanı Fatoş Ünal hakkında, ‘sahte diploma’ soruşturması kapsamında polise suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Özgür Gazete Kıbrıs’ta yer alan habere göre, Özersay, şikayet dilekçesinde, Başbakan Üstel’in partisi UBP Girne Kadın Kolları Başkanı’nın diplomasının sahte olduğunu ve bu konuda gerekli soruşturmanın yapılmasını talep etti.

Kıbrıs’ın kuzeyinde geçtiğimiz haftalarda odak noktasında özel bir üniversitenin yer aldığı sahte diploma ve rüşvet iddiaları gündeme geldi. Yargıya taşınan iddialara göre, aralarında üst düzey devlet yetkililerinin de bulunduğu bazı isimler rüşvet karşılığı diploma temin etmekle suçlanıyor. Yürütülen soruşturmalar sonucunda bugüne kadar aralarında polis ve bir rütbeli subayın da bulunduğu birçok tanınmış isim tutuklandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x